Bratislava 27. decembra (TASR) – Pre poľnohospodárov aj pre potravinárov a vôbec pre slovenský vidiek bol rok 2013 veľmi náročný vzhľadom na to, že celý systém financovania pokračoval ešte v starom programovacom období. "Neboli urobené žiadne reštrukturalizácie, systém sa akosi vliekol. Zle nastavená finančná podpora ešte z roku 2006 pokračovala až do roku 2013," uviedol v hodnotení tohto roka pre TASR šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).
Vzhľadom na konsolidáciu verejných financií sa podľa neho neobjavili v systéme pre podporu vidieka, poľnohospodárstva, lesníctva žiadne nové zdroje. "Na druhej strane však zdroje, ktoré sme mali z európskych peňazí, takisto už končili, lebo všetky programy končili. Posledné dva roky - 2012 a 2013, sme pracovali s nižšími prostriedkami o približne 20 % v porovnaní s inými rokmi starého programovacieho obdobia. Keď som mal diskusie s poľnohospodármi začiatkom roku 2013, stále som im tvrdil, že toto bude rok o prežití," zdôraznil.
Tento rok bol podľa Jahnátka skutočne ťažký a náročný. "V konečnom dôsledku som celkom rád, že sa nám podarilo udržať aké–také stavy, hlavne v živočíšnej výrobe. Poklesli nám stavy kráv, lebo mlieko je veľmi senzitívne vzhľadom na výkupné ceny, na nákladové ceny. Je akýsi barometer celého poľnohospodárstva," poznamenal.
Na Slovensku sa podľa neho na druhej strane zvýšili stavy všetkých ostatných hospodárskych zvierat. "Vzrástli nám napríklad stavy ošípaných o viac ako 25.000 kusov, zvýšili sa aj stavy hydiny. To sú teda tie dobré príklady," spresnil.
"V konečnom dôsledku bol uplynulý rok veľmi ťažký, lebo peňazí sme nemali nadbytok. Nestačili nám v podstate ani na základné potreby. Rezortu pôdohospodárstva nezostávalo teda nič iné, len sa sústrediť v roku 2013 na prípravu lepšieho makroekonomického prostredia pre agropotravinársky sektor a pre vidiek tak, že keď príde nové programovacie obdobie, aby sme skúsili revitalizovať agrosektor," zdôraznil minister.
"Veľmi dôležité pre nás bolo v tomto roku to, ako dopadnú rozhovory o Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) EÚ. Osobne som sa venoval tejto problematike veľmi podrobne, v podstate som nevynechal žiadnu Radu ministrov. Využíval som priestor v Bruseli na bilaterálne rozhovory s inými agroministrami na to, aby sme presadili určité zmeny, ktoré boli v CAP buď zle nastavené, alebo nie nastavené v prospech slovenských poľnohospodárov. Myslím si, že s výsledkami, ktoré sa nakoniec objavili v záverečných dokumentoch, môžeme byť vcelku spokojní. Podarilo sa nám presadiť 22 zmien oproti východiskovému materiálu z roku 2011, kedy bola predstavená prvá verzia CAP. S tým, čo sa nám podarilo dosiahnuť, vieme žiť do roku 2020," dodal Jahnátek.
0